Make your own free website on Tripod.com

MERKUR

Güneşe en yakın ve 4880 km'lik çapıyla ikinci en küçük gezegen.Güneş etrafındaki dönüşünü 88 günde tamamlar.Doğal uydusu yoktur.Görünen diskinin büyüklüğü 5 ile 15 yay saniyesi arasında olabilir.

Merkür'ün ekseni etrafında dönmesi 58.6 günde tamamlanır.Mariner 10 gündüz sıcaklığın 190 derece olduğunu ölçmüştür.Bu perihel civarında 450 dereceye kadar ulaşabilmektedir.Gece sıcaklığı ise -180 dereceye düşer.Atmosferin yoğunluğu suyun yoğunluğunun 5.4 katıdır.Muhtemelen 3600 km çapında nikel-demir çekirdeği bulunmaktadır.Merkür'ün yüzeyine ait fotoğraflar yüzeyinin aya benzediğini ve yeyüzünün kraterlerle dolu olduğu göstermiştir.

VENÜS

Güneş sistemine göre güneşe uzaklığa göre ikinci ve dünyaya en yakın olan gezegen.Güneş etrafındaki dönüşünü 225 günde tamamlar.Ekvatoral çapı 12.104 km'dir.Gökyüzünde hiçbir zaman Güneşten uzaklaşmaz.-4.4 kadirlik parlaklığa kadar erişir.Bu değer gökyüzündeki Güneş ve ay dışında kalan bütün cisimlerden daha parlaktır.Teleskopla bakıldığında parlak,sarı-beyaz bulutlarla kaplı bir disk gösterir.Uydulardan alınan bilgilerse Venüs'ün üst atmosferinin ,doğudan batıya doğru 4 günde döndüğünü göstermiş. ve bu 350 km'lik saatlik rüzgara eşit gelir.Atmosfer yüzeyin üzerinde 250 km'ye kadar uzanır.Diğer bütün gezegenlerden sıcaklığı çok fazladır.Bunun nedeni sera etkisinden dolayıdır.Atmosferin %38'i karbonhidrat,%1-3'ü nitrojendir.Çok az miktarda helyum,neon,kripton ve argon vardır.

MARS

Güneş etrafındaki gezegenlerden Güneş'ten uzaklığa göre 4. gezegen Dünya'ya en yakın büyük gezegendir.Güneş etrafındaki dönüşünü 687 günde tamamlar.6794 km çapında kırmızı yüzeyi ,popüler bir gözlem alanıdır.Yüzety alanı Dünya'nın %28'i kadardır.İki küçük doğal uydus vardır.Phobos ve Deimos.

Teleskopların gelişimiyle kırmızı yüzey üzerinde koyu bölgeler tespit edilmiş ve bunların deniz olduğu düşünülerek,maria ismi verilmiştir.Beyaz kutup takkeleri Mars'ın mevsimine göre büyür ve küçülür.Sonraları Maria adı verilen bölgelerin mevsimlere bağlı değiştiğinde bunların bir nevi bitki örtüsü olduğu teklif edilmiştir.Birçok gözlemci tarafından haritalanan kanallar ,gezegen üzerinde inşa edilmiş su yolları olarak düşünülmüştür.Fakat Mariner uzay aracıyla yapılan incelemelerde,gözlemler kanalların birer hayal ürünü,maria alanlarında birer koyu renkte bulunan kayalar olduğu tespit edilmiştir.

Gündüz yüzey sıcaklığı 0 derecedir.Sabahları güneş doğmadan önce birçok bölgelerin minimum -100 derece civarındadır. Viking uzay aracının incelemesine atmosferinde %95 karbondioksit,%2.7 nitrojen,%1.6 argon,%0.15 oksijen ve çok az su buharıyla karbonmonoksit,kripton, ve xenondan oluşmuştur.

Yüzeyde çok büyük toz fırtınaları cereyan eder.Bu fırtınalar 40 km kadar yükseklikte ve birkaç ay sürebiliir.

Mars'da herhangi bir radyasyon kuşağı yoktur ve çok zayıf vbir manyetik alanı vardır.

URANÜS

 

Güneş siseminin 7. ve teleskpla ilk keşfedilen gezegeni.Dev gezegenlerdendir ve Neptün'e benzer.Ekvatoral çapı 50.800 km.'dir.

Güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda tamamlar.Teleskopla bakıldığında Uranüs,herhangi bir özellik göstermeyen,yeşil bir disk halinde görülür.5 uydusu ve 1 halka sistemi vardır.Hlkası 5 ile 15 km kalınlıktadır.Gezegenin merkezinden 42.000 ile 50.000 km uzaklıktadır.Halkalar 1977 yılında keşfedilmiştir.

NEPTÜN

Güneş etrafında 165yıllık periyotla dönen 8. gezegen.En uzak dev gezegendir ve pek çok bakımdan Uranüs'e benzer.Triton ve Nerid adlı iki uydus vardır.Yeşil diski üzerinde herhangi bir özellik yoktur.Gezegende metan ve hidrojen bulunmaktadır.Dönme periyodu 18 saat olduğu sanılmaktadır.Neptün'ün etkin sıcaklığı -220 derecedir.

PLÜTON

 

1930 yılında keşfedilen 9. ve en küçük gezegen.Güneş etrafındaki dönüşünü 248 yılda tamamladığı yörüngesi,diğer gezegenlerden çok farklıdır.20.000 km zaklıkta ve gezegen etrafında 6.4 günde dönen Charon adında bir uydusu vardır.-230 dececeye varan Pluton'nun dikkate değer bir atmosferi yoktur.