Make your own free website on Tripod.com

MARS(Test aşamasındadır yakında daha çok bilgi ve fotoğraf yer alacak)

Güneş etrafındaki gezegenlerden Güneş'ten uzaklığa göre 4. gezegen Dünya'ya en yakın büyük gezegendir.Güneş etrafındaki dönüşünü 687 günde tamamlar.6794 km çapında kırmızı yüzeyi ,popüler bir gözlem alanıdır.Yüzety alanı Dünya'nın %28'i kadardır.İki küçük doğal uydus vardır.Phobos ve Deimos.

Teleskopların gelişimiyle kırmızı yüzey üzerinde koyu bölgeler tespit edilmiş ve bunların deniz olduğu düşünülerek,maria ismi verilmiştir.Beyaz kutup takkeleri Mars'ın mevsimine göre büyür ve küçülür.Sonraları Maria adı verilen bölgelerin mevsimlere bağlı değiştiğinde bunların bir nevi bitki örtüsü olduğu teklif edilmiştir.Birçok gözlemci tarafından haritalanan kanallar ,gezegen üzerinde inşa edilmiş su yolları olarak düşünülmüştür.Fakat Mariner uzay aracıyla yapılan incelemelerde,gözlemler kanalların birer hayal ürünü,maria alanlarında birer koyu renkte bulunan kayalar olduğu tespit edilmiştir.

Gündüz yüzey sıcaklığı 0 derecedir.Sabahları güneş doğmadan önce birçok bölgelerin minimum -100 derece civarındadır. Viking uzay aracının incelemesine atmosferinde %95 karbondioksit,%2.7 nitrojen,%1.6 argon,%0.15 oksijen ve çok az su buharıyla karbonmonoksit,kripton, ve xenondan oluşmuştur.

Yüzeyde çok büyük toz fırtınaları cereyan eder.Bu fırtınalar 40 km kadar yükseklikte ve birkaç ay sürebiliir.

Mars'da herhangi bir radyasyon kuşağı yoktur ve çok zayıf vbir manyetik alanı vardır.